Een nieuw jaar, nieuwe cao’s. Maar helaas loopt het niet in alle sectoren zo soepel. In de Golfbranche en bij de Tuinzaadbedrijven liggen de onderhandelingen stil. Bij de Glastuinbouw hebben we zelf maar een eindbod gedaan en Loonwerkers laten beeldend zien dat het ‘Oogsttijd is voor een fatsoenlijk loon’. In de Leisure is wel een nieuwe cao, maar die houdt helaas niet over. We geven je een update over de cao-onderhandelingen.
Omdat de werkgevers niet van zich laten horen, hebben wij samen met CNV Vakmensen zelf een eindbod voor een nieuwe cao verstuurd. De werkgevers krijgen 2 weken de tijd om te reageren op dit eindbod.
Onze mening verschilt op veel vlakken van die van de werkgevers. Zij willen bijvoorbeeld heel erg afwijken van de Wet Arbeidsmarkt in Balans (Wab). Wij vinden het als vakbond juist niet goed om af te wijken. In de Wab staat dat een werknemer minimaal 4 dagen van tevoren moet weten wanneer hij/zij moet werken, Maar ook op het gebied van loon, het aantal flexcontracten en het verjaringstermijn voor nog op te bouwen vakantiedagen komen we niet tot elkaar.
De leden hebben ingestemd met een nieuwe cao Leisure, maar niet naar ieders tevredenheid. Jullie waren met name ontevreden over de te lage en te late loonsverhoging, verslechterde positie van oproepkrachten en het stoppen van vakantiedagenopbouw na 6 maanden arbeidsongeschiktheid. Helaas was dit op dit moment het hoogst haalbare, omdat we geen sterke vuist konden maken.
De onderhandelingen voor een nieuwe cao Golfbranche liggen stil. Werkgevers willen niet meewerken aan een loonsverhoging in 2020. Volgens de werkgevers is er geen budget en is er onlangs al een loonsverhoging geweest. Dat laatste is waar, maar deze verhoging komt uit een oude cao. Bij een nieuwe cao horen nieuwe afspraken. Omdat de werkgevers eerst willen kijken wat te doen, liggen de gesprekken voor nu stil.
Na 5 rondes zijn de besprekingen voor een nieuwe cao voor de tuinzaadbedrijven weer uitgesteld. De werkgevers zijn niet bereid mee te gaan met onze looneis van 5% per jaar. Ze willen niet meer bieden dan 2,25% meer loon en een eenmalige bruto vergoeding van € 500. Wij vinden dat er veel meer inzit, want de omzet in de tuinzadensector bloeide de afgelopen jaren flink op. Daar mag jij absoluut in meedelen! Nadat wij met jou en je collega’s hebben overlegd gaan we op 1 april weer om de tafel.
Eind vorig jaar hebben we meer dan 500 petitiekaarten aan de voorzitter van brancheorganisatie Cumela aangeboden. De boodschap: 'Het is oogsttijd voor een fatsoenlijk loon'. Helaas hebben we nog niet kunnen oogsten van deze actie. Daarom gaan we een stapje verder en laten we de werkgevers zien wie er de dupe worden van hun acties. Ga op de foto - alleen of met collega’s - en laat je horen (en zien) voor een betere cao.
De vijfde cao-ronde heeft nog niet geleid tot een nieuwe cao Open Teelten. We hebben het nog niet opgegeven. Wel moeten we vaststellen dat de standpunten van de werknemers en werkgevers nog ver uit elkaar liggen. We hebben nog steeds de wens om alsnog tot een cao te komen, maar tegen welke prijs?
De werkgevers stellen voor om een cao van 1,5 jaar af te spreken. Van 21 maart 2020 tot en met 1 augustus 2021. Onze inzet op het loon was 5% per jaar. Tijdens de onderhandelingen zijn wij al gezakt naar 2,5% per maart 2020 en 2,5% per januari 2021. Met een looptijd tot eind juli 2021. Hiermee zijn we al een heel eind tegemoetgekomen aan de wensen van de werkgevers. De werkgevers bieden voor een cao van 1,5 jaar een loonsverhoging van 3%. Dat is wat ons betreft veel te weinig.
Werkgevers gaan nu eerst met hun achterban praten. Hierna gaan wij weer met elkaar in gesprek, maar het kan zomaar zo zijn dat het niet gaat lukken.