Afgelopen week hebben wij twee ledenbijeenkomsten gehouden over de plannen van de reorganisatie bij Primark. Wat een grote opkomst. Ook heeft de FNV maandag een toelichting gehad op de voorgenomen plannen van Primark. We praten jullie in deze nieuwsbrief bij.
Veel leden geven aan: Is deze reorganisatie nodig? Waarom kunnen er niet gewoon functies worden herbenoemd? Is deze reorganisatie niet gewoon een manier om van mensen af te komen, en een keiharde bezuiniging? Terechte vragen! De FNV is ook zeer kritisch. Wat ook meespeelt in onze kritiek is dat Primark 13 miljoen euro NOW-noodsteun heeft gekregen tijdens de pandemie, en nu alweer een rekening neerlegt bij de maatschappij en bij de medewerkers. Primark moet juist zuinig zijn op de mensen die de winkel draaiend houden – zeker in deze tijden van de vele vacatures.
Primark wil een sociaal plan zonder de FNV. Dit is ongebruikelijk in Nederland: bonden die actief zijn in een bedrijf en leden hebben worden normaalgesproken uitgenodigd om hun leden te vertegenwoordigen. De directie beroept zich erop dat alleen ‘cao-partijen’ worden uitgenodigd. Het klopt dat de FNV de grote cao van de winkelstraat niet heeft getekend, die vinden wij veel te slecht. Als grootste vakbond van Nederland zijn wij er trots op dat wij eisen stellen en actie voeren als het moet. Door druk te zetten op de totstandkoming van een sociaal plan of cao, behaal je betere resultaten.
Het is nu aan jullie om te bepalen of je samen met de FNV druk wil zetten op goede afspraken. Overigens doen we dat nu al samen, via de ledenbijeenkomsten en de nieuwsbrieven. Samen kunnen we eisen opstellen en afdwingen dat de FNV wél meedoet met onderhandelingen over het sociaal plan. We gaan dan voor deze speerpunten die we samen handen en voeten geven:
Bij de ledenbijeenkomsten kregen wij vragen over de rechten van mensen die zijn ziekgemeld. Helaas is het zo in Nederland dat een bedrijf vanuit de WMCO functies mag laten vervallen. Mensen die ziek zijn kunnen daardoor geraakt worden. Het is daarom belangrijk dat er in het sociaal plan eerlijke afspraken worden gemaakt. Let op: teken nooit zomaar een nieuw contract of een vaststellingsovereenkomst. Laat deze altijd nakijken door een juridisch adviseur, of via de vakbond.
Het zijn spannende en onzekere tijden. Als je vertegenwoordigd wil worden door de grootste vakbond van Nederland is nu het moment om lid te worden als je dat nog niet bent. Zo kunnen we samen heldere eisen stellen waar de directie niet omheen kan - en gaan we samen voor de beste uitkomst voor jou en je collega’s Wij spreken deze week met de medewerkers die zich bij ons melden of we collectief vervolgstappen gaan nemen.