De zondag is een bijzondere dag. Veel mensen willen dan tijd doorbrengen met vrienden en familie of bijvoorbeeld naar de sportclub. Werken op zondag is nu nog aan regels gebonden. Daardoor heb je bescherming als je niet op zondag wilt werken. Maar dat gaat misschien wel veranderen. En dat heeft ook invloed op jouw rooster en loon.
FNV Handel wil dat de zondag een bijzondere dag blijft. Medewerkers moeten inspraak hebben over wanneer ze werken en vrij zijn. Op veel plekken is dat nu niet het geval. Als je straks nóg vaker beschikbaar moet zijn, staat de inspraak nog meer onder druk.
Daarom komen wij op voor:
De Winkeltijdenwet gaat over openingstijden van winkels. In de wet staat als hoofdregel dat winkels op zondag en op sommige feestdagen dicht zijn. Winkels mogen meestal ook niet open zijn vóór 06.00 uur en na 22.00 uur. De wet beschermt de zondag dus als bijzondere dag.
Gemeenten mogen winkels wel toestemming geven om toch op zondag open te zijn. Daarom is het per gemeente anders. In de ene gemeente mogen winkels wel open op zondag. In een andere gemeente mag dat niet, of alleen onder voorwaarden.
Volgens de wet heb jij recht om vrij te zijn op zondag. Het is namelijk niet noodzakelijk voor het land dat winkels elk moment open zijn. Als je niet wil werken op zondag, geef dat dan duidelijk aan bij je leidinggevende. Je hoeft niet uit te leggen waarom je niet op zondag wilt werken.
Je werkgever mag je daarom niet benadelen. Merk je dat je tóch wordt ingeroosterd, heb het hierover met collega’s en neem contact op met de vakbond. Werk je op zondag? Dan heb je volgens de wet in ieder geval recht op dertien vrije zondagen per jaar. In een cao of bedrijfsregeling kan een ander aantal staan.
De zondag is een bijzondere dag, niet zomaar een maandag. Veel mensen tijd doorbrengen met vrienden of familie, of naar het sportveld. De meeste directies zijn dan ook gewoon vrij. Als je tóch werkt, vinden wij dat daar iets tegenover moet staan.
Ook voor de vele jongeren die in de winkelstraat werken is dit belangrijk, want doordat hun (jeugd)loon zeer laag is, is de zondag eigenlijk de enige dag dat zij normaal worden betaald. De FNV spreekt veel werkenden in de winkelstraat van wie de lonen de afgelopen jaren zeer zijn achtergebleven en voor wie de zondagstoeslag een heel belangrijk deel is van het inkomen.
In verschillende cao’s hebben we een 100% zondagstoeslag afgesproken, vaak kunnen medewerkers kiezen of zij krijgen uitbetaald, of dat ze op een later moment de gewerkte uren (doorbetaald) kunnen opnemen in vrije tijd.
Het kan ook zijn dat in jouw cao een lagere toeslag staat, of zelfs helemaal niets. Volgens de wet kan dat, maar dat is natuurlijk wel ongewenst. Wil je opkomen voor verbeteringen? Heb het hierover met collega’s en neem contact op met de vakbond.
Het kabinet komt binnenkort met nieuwe plannen over de Winkeltijdenwet. Maar het kabinet heeft al laten doorschemeren dat winkelconcerns straks meer ruimte krijgen om vaker open te zijn. Is jouw winkel nu dicht op zondag, of op de zondagochtend of -avond? Dat kan straks zomaar veranderen. Ook bestaat het gevaar dat je dan niet meer mag weigeren om op zondag te werken. We zijn nu nog op tijd om dit Kabinetsplan tegen te houden!
De FNV wil dat de zondag een bijzondere dag blijft. Medewerkers moeten inspraak hebben over wanneer ze werken en vrij zijn. Op veel plekken is dat nu niet het geval. Als je straks nóg vaker beschikbaar moet zijn, staat de inspraak nog meer onder druk. Daarom komen we op voor behoud van de zondag, vrijwilligheid, een goede toeslag én zeggenschap over werktijden.
Praat met collega’s over wat zondagopenstelling voor jullie betekent. Wat doet het met je werk? En met je privéleven? Print een poster uit en hang die bijvoorbeeld in de kantine van jouw werk. Neem contact op met de FNV als je in actie wil komen, zoals de medewerkers van drogisterijen en Gall & Gall ook deden deze zomer.
Werk je in een winkel? Dan gaat deze wet over jouw zondagen, rooster en loon. Kom samen met FNV Handel in actie. Wat kan je doen?