Op 6 mei vond de derde onderhandelingsronde plaats voor de nieuwe cao GGZ. De FNV en andere bonden spraken met werkgevers verder over veiligheid, roosters en werkdruk. Onze inzet was helder: de problemen die medewerkers ervaren moeten niet worden doorgeschoven, maar opgelost aan de cao-tafel. Zoals afgesproken is het overleg gevoerd langs vijf hoofdthema’s. We bespreken ze hieronder alle vijf.
Bonden hebben opnieuw benadrukt dat stabiele en voorspelbare roosters cruciaal zijn om uitval en uitstroom te voorkomen, zeker onder jonge collega’s. Flexibiliteit mag nooit betekenen dat medewerkers structureel gaten in roosters dichten zonder eerlijke beloning of zeggenschap. Werkgevers hebben wederom geen beweging laten zien op:
Voor de FNV blijft overeind staan: cao-afspraken moeten duidelijk, afdwingbaar en controleerbaar zijn. Alleen verwijzen naar ‘betere naleving’ is onvoldoende.
Werkgevers zetten heel kleine stapjes, en wijzen veel van onze voorstellen af. Voor ons is het aanscherpen van teksten van afspraken die nu al niet worden nagekomen onvoldoende.
Het onderwerp veiligheid is uitgebreid besproken. Bonden hebben aangedrongen op:
Werkgevers hebben bonden uitgenodigd om te komen met een voorstel tot het opnemen van ene protocol veiligheid en agressie in de cao. Wij zullen deze handschoen oppakken.
Over BHV wil men alleen spreken over de optie van het toekennen van een toeslag indien werknemers die vrijwillig oppakken.
PTSS opnemen als beroepsziekte in de cao wijzen werkgevers af.
Werkgevers erkennen het belang van professionele zeggenschap, maar vonden bestaande cao-afspraken grotendeels toereikend. Bonden hebben aangegeven dat de praktijk anders laat zien: zeggenschap is vaak vrijblijvend en ongelijk verdeeld.
Wij hebben opnieuw duidelijk gemaakt dat zeggenschap geen gunst is, maar een voorwaarde voor goede zorg en behoud van personeel. En dat voor alle staven geldt tijd om op basis van daadwerkelijke invloed op inspraak te hebben op het beleid van de organisatie.
Als het gaat om duurzame inzetbaarheid zijn werkgevers bereid om in de cao aanscherpende maatregelen te treffen om het onderwerp bespreekbaar te maken tijdens het jaar gesprek. Hoe dit inhoud moet krijgen is nog onderwerp van gesprek. Ook als het gaat om het gesprek 10 jaar voor AOW, waarover de bonden dit gesprek graag willen voeren aan de hand van een afwegingskader. Waarbij ook het eerder stoppen met werken via de zware beroepen regeling tot de mogelijkheden behoord.
Over loon is nog niet gesproken, dit moet wat de FNV betreft worden besproken in samenhang met andere afspraken, zoals het balansbudget, ORT-grondslag en reiskostenvergoeding. Voor de FNV is duidelijk: loon is geen sluitpost, maar een erkenning van het werk dat GGZ‑medewerkers dagelijks doen.
Onze conclusie na het overleg van 6 mei constateren wij dat de afstand tussen woorden en praktijk nog steeds groot is. Dat werkgevers moeite hebben om problemen centraal in de cao te regelen en dat medewerkers juist snakken naar duidelijkheid, rust en voorspelbaarheid.
Het volgende overleg staat gepland op 13 mei. Werkgevers hebben toegezegd om te komen met een totale reactie op de voorstellen van de bonden. Zodra er meer duidelijkheid is, informeren we jullie direct.
Heb jij voorbeelden van onstabiele roosters, onbetaald extra werk of onveilige situaties? Deel deze met ons via ggz@fnv.nl, wij zullen hier heel zorgvuldig mee omgaan. Ze zijn essentieel aan de cao-tafel.
Samen maken we duidelijk: zo kan het niet langer in de GGZ.