In de periode van 5 tot 16 november 2018 hebben we op diverse locaties in het land ledenbijeenkomsten gehouden. Tijdens deze bijeenkomsten hebben we onze leden geïnformeerd over het cao resultaat en konden de aanwezige leden hun stem over het resultaat uitbrengen.
Leden FNV stemmen schoorvoetend in met het cao resultaat
Onze leden zijn in meerderheid akkoord gegaan met het cao resultaat. Dit gebeurde echter wel schoorvoetend. Over een drietal onderwerpen uit het resultaat zijn zij duidelijk ontevreden. We hebben stevige discussies met elkaar gevoerd en de aanwezige leden hebben
ook duidelijk hun ergernis over het verloop van de onderhandelingen laten blijken. Zij houden werkgevers verantwoordelijk voor het feit dat er al weer bijna 5 maanden de cao verlopen is en dat ze daardoor voor het hele jaar 2018 slechts 1 % loonsverhoging
ontvangen hebben.
Nadat we alle voor- een nadelen uitgebreid op een rij gezet hebben, hebben onze leden een besluit genomen, dat duidelijk op ratio gebaseerd was. Ondanks dat wij dit resultaat met een negatief advies voorgelegd hebben aan onze leden, zijn wij blij met de uiteindelijke
uitkomst, omdat we vinden dat onze leden een verstandig besluit genomen hebben.
Wij hebben de werkgevers inmiddels op de hoogte gesteld van de uitslag van de ledenraadpleging.
De belangrijkste ‘pijnpunten’
Loonsverhoging
De loonsverhoging van 4,25% voor een periode van 18 maanden is te laag. Onze leden zijn ook boos over het feit dat de loonsverhoging niet gedeeltelijk met terugwerkende kracht per periode 8 2018 ingaat, maar pas per periode 1 2019.
Sparen van vrije tijd in het kader van duurzame inzetbaarheid
Onze leden vinden dat de mogelijkheid om verlof te sparen onvoldoende bijdraagt aan duurzame inzetbaarheid, door de beperking aan opnamedoelen. Het verlof kan pas opgenomen worden, voorafgaand aan het pensioen. Ze hebben ook veel moeite met het feit dat het
gespaarde verlof niet geïndexeerd wordt. De deelname aan de mogelijkheid om verlof te sparen is vrijwillig. Wij verwachten dan ook, dat slechts een beperkt aantal van onze leden deel zal nemen aan de mogelijkheid om onregelmatigheidstoeslagen om te zetten
in vrije tijd. En goede regeling voor het tijdsparen met ruime opnamemogelijkheden was een belangrijke stap geweest om het werken in de Railinfra branche aantrekkelijker te maken. Onze leden zien dat als een gemiste kans.
Betaling van onregelmatigheidstoeslagen (ORT) tijdens verlof met terugwerkende kracht
De grootste weerstand is er echter tegen de afspraken omtrent de regeling voor de betaling van de ORT bij verlofopname met terugwerkende kracht. Los van de inhoudelijke weerstand zijn onze leden vooral boos, dat dit onderwerp in de cao opgenomen wordt, ondanks
de afspraak tussen werkgevers en bonden, dat dit onderwerp buiten de cao blijft, zoals ook gecommuniceerd in de gemeenschappelijke nieuwsbrief van werkgevers en vakbonden van 11 juli 2018. Onze leden weten, dat de FNV delegatie gedurende de gehele onderhandelingen
ertegen was, om afspraken hierover in de cao op te nemen.
Vele aanwezige leden, die recht hebben op betaling van ORT bij verlof uit het verleden, hebben al tijdens de vergadering laten weten, dat zij de afgesproken regeling onvoldoende vinden en dat zij proberen om via de rechter een betere afspraak voor de terugbetaling
af te dwingen. FNV zal haar leden hierbij juridische steun verlenen.
Mocht jij ook de gang naar de rechter overwegen, neem dan contact met ondergetekende op.
ORT tijdens verlof voor mensen niet meer in dienst
Werknemers, die per 1 januari a.s. niet meer in dienst zijn van een van de bij de cao aangesloten bedrijven en die nog recht hebben op betaling van ORT bij verlofopnamen moeten zich voor 1 april 2019 melden bij hun ex-werknemer.
Ken je ex-collega’s op die dit van toepassing is informeer ze dan hierover!
Uitslag ledenraadpleging ander vakbonden
De leden van CNV Vakmensen en de Vakvereniging Het Zwarte Corps(HZC) hebben in meerderheid ingestemd met het onderhandelingsresultaat.
En het vervolg?
Vakbonden en werkgevers moeten het onderhandelingsresultaat nog ondertekenen. Dit zal vermoedelijk na een laatste tekstuele check op korte termijn gebeuren.
Uitslag ledenraadpleging CAO Railinfra November 2018
Vervolgens moeten we nog de teksten en de loonschalen in de cao aanpassen, waarna we de cao voor kunnen leggen aan het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) met het verzoek om de cao Algemeen Verbindend te verklaren.
2019 belangrijk jaar voor de ontwikkeling van de cao Railinfrastructuur
In het onderhandelingsresultaat staan ook ‘werkafspraken’ voor de looptijd van de cao.
• Zo blijft een technische commissie aan het werk om verdere voorstelling voor aanpassingen van de cao in het kader van de modernisering conform het visiedocument uit te werken.
• Werkgevers en vakbonden doen in 2019 een onderzoek naar de mogelijkheden voor het inrichten van de tijdspaarbank.
• Werkgevers en vakbonden monitoren en evalueren gedurende 2019 de gevolgen van de invoering van de ‘standaard 8 uurs diensten’ gekoppeld aan het vervallen van de verschilberekeningen tussen geplande uren en gerealiseerde uren.
Langs deze weg wil ik alle leden, die aanwezig waren op de ledenbijeenkomsten hartelijk danken voor hun aanwezigheid en inbreng.
Hartelijk dank aan alle kaderleden voor hun inzet en ondersteuning in dit cao traject en tijdens de ledenbijeenkomsten.
Bijzondere dank aan de leden van de FNV onderhandelingsdelegatie, Lodie de Bruin, Sjaak Kiggen en Tommy van Rossum, voor hun tomeloze inzet, hun steun en slimme adviezen tijdens dit traject.
Met vriendelijke groet,
Veronika Teunissen, bestuurder FNV Spoor
De FNV heeft een nieuwe website. Hierdoor kan het zijn dat links op deze pagina niet werken of afbeeldingen niet zichtbaar zijn. Excuses voor het ongemak.