FNV Young & United en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) feliciteren alle (oud-)studenten met hun nieuwe functie als ‘onvrijwillige rentesponsor van de overheid’. Met de oproep om je functietitel op LinkedIn aan te passen naar ‘Onvrijwillige rentesponsor’ willen jongeren de politiek aanspreken op de financiële gevolgen van de stijgende rente op studieschulden. Dinsdag 27 oktober debatteert de Tweede Kamer over de onderwijsbegroting.
‘Het is onacceptabel dat de overheid hun belofte van een renteplafond breekt en (oud-)studenten zo financieel klem zet’, zegt Neele Boelens, voorzitter van FNV Young & United. ‘Door massaal de functietitel op LinkedIn aan te passen, willen we politici wakker schudden met de boodschap: de rente moet op nul.’
De rente op studieschulden loopt opnieuw op van 2,29 naar 3,28 %. Vijf jaar geleden stond de rente nog op nul %. Eerder was beloofd een renteplafond van 2,5 % in te voeren, maar die belofte is ingetrokken. Daardoor worden (oud-)studenten geconfronteerd met oplopende rentelasten boven op hun studieschuld.
‘Dit is een harde klap voor alle studenten en voormalig studenten die hun studieschuld nog niet hebben afbetaald’, reageert Evy Kras, voorzitter van de LSVb. ‘Zij hebben nu geen duidelijkheid over hoeveel rente zij moeten betalen in de toekomst en of hun studieschuld ooit nog minder wordt. Met de LinkedIn-actie willen jongeren laten zien hoe slopend dit besluit van minister Rianne Letschert (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) is. Niemand wil immers onvrijwillig rentesponsor van de overheid zijn.’
Voor oud-studenten betekent dit dat door de hogere rente grote besluiten zoals het kopen van een huis, het krijgen van kinderen of het sparen voor een auto onder druk komen te staan. Hun leven staat wéér op pauze. Voor huidige en toekomstige studenten betekent dit dat het onderwijs ontoegankelijker zal worden. ‘Veel jongeren ervaren ‘leenangst’ en zullen dus niet gaan studeren. Andere jongeren zullen fulltime naast hun studie moeten werken om een schuld te voorkomen’, aldus Boelens.
FNV Young & United en de LSVb willen dat de politiek alsnog ingrijpt. Zij eisen dat de rente op studieschulden naar nul procent gaat. Het debat over de onderwijsbegroting op 27 oktober is volgens de bonden een belangrijk moment om Kamerleden op te roepen hun verantwoordelijkheid te nemen: ‘Belofte maakt schuld, rente naar nul!’