Op woensdag 24 juni 2026 van 04.00 tot 08.00 uur leggen medewerkers van NS en stads- en streekvervoer het werk neer. Met deze actie geven we een krachtig signaal af aan politiek Den Haag: de afbraak van de sociale zekerheid is onacceptabel, de bezuinigingsplannen moeten van tafel. Doe mee aan de actie en geef zo een krachtig signaal af aan politiek Den Haag!
Op bijna alle standplaatsen zijn er actieleiders bij wie je je tijdens de staking kunt registreren als staker. Hiervoor heb je een persoonlijke stakingspas nodig. Onze leden krijgen de stakingspas op dinsdag 23 juni per mail.
Zorg dat al jouw gegevens kloppen in Mijn FNV
Iedere werknemer heeft het recht om deel te nemen aan een rechtmatig uitgeroepen staking. Wanneer NS je vraagt of je van plan bent te gaan werken of staken, ben je niet verplicht om dit voorafgaand aan de staking aan te geven. Ook wanneer je eerder toch hebt aangegeven te zullen werken, kun je overigens alsnog besluiten om aan de staking deel te nemen en je als staker te laten registreren.
Neem je deel aan de staking, dan registreer je jezelf als staker. Deelname aan de staking betekent dat je je gedurende de actietijd niet als werkwillig beschikbaar stelt aan NS.
Als lid van FNV Spoor ontvang je een stakingsuitkering van € 82,00. Besluit NS achteraf om jouw salaris over de stakingsuren alsnog door te betalen, dan moet de ontvangen stakingsuitkering worden terugbetaald.
Ga naar een actielocatie en neem je persoonlijke stakingspas mee. De stakingspas krijg je een dag voor de staking via de mail. Zorg daarom dat je e-mailadres goed in ons systeem staat. De stakingspas bevat een persoonlijke FNV stakings QR-code die de actieleider op je mobiel of op papier kan scannen.
Op sommige actielocaties zijn geen stakingsleiders aanwezig. Daar kun je telefonisch of per e-mail registreren als staker. Zie voor informatie het overzicht met actielocaties.
Op bijna alle standplaatsen zijn NS-collega’s die actieleider zijn en waar jij je tijdens de staking kan inschrijven als staker. Kijk hier voor het overzicht van actielocaties. Staat jouw standplaats er niet bij, ga dan naar de standplaats die het dichtst in jouw buurt is. De actieleiders zijn herkenbaar aan een hesje of jas van FNV Spoor.
Neem dan je lidmaatschapsnummer en bankpas mee naar de actielocatie. Je lidmaatschapsnummer staat op je ledenpas en is vermeld bij de afschrijving van de contributie op je bankrekening.
Als je als FNV-lid meedoet aan een georganiseerde staking, krijg je een stakingsuitkering. Dat is een financiële vergoeding uit de stakingskas als je werkgever je loon niet doorbetaalt.
Als lid van FNV Spoor ontvang je een stakingsuitkering van € 82,00. Besluit NS achteraf om jouw salaris over de stakingsuren alsnog door te betalen, dan moet de ontvangen stakingsuitkering worden terugbetaald.
Om een stakingsuitkering aan te vragen, moet je je tijdens de staking op de actielocatie registreren als staker. Neem je persoonlijke stakingspas mee naar de actielocatie. De stakingspas krijg je een dag voor de staking via de mail. Zorg daarom dat je e-mailadres goed in ons systeem staat. De stakingspas bevat een persoonlijke FNV stakings QR-code die de actieleider op je mobiel of op papier kan scannen.
Controleer voor de staking je gegevens (bankrekeningnummer en werkgever) via ‘Mijn FNV’ en pas deze zo nodig aan. Alleen met de juiste gegevens kunnen wij zorgdragen voor een snelle uitbetaling van de stakingsuitkering.
Ja, FNV Spoor heeft NS aangezegd dat wij alle werknemers en uitzendkrachten oproepen aan de staking mee te doen. Je mag dus ook als lid van een andere vakbond meestaken. Neem contact op met jouw vakbond of je een stakingsuitkering ontvangt. Uiteraard kan je ook tijdens de staking overstappen en lid worden van de FNV en een stakingsuitkering ontvangen. Meld je hiervoor bij de actieleider op de actielocatie.
Ja, FNV Spoor heeft NS aangezegd dat wij alle werknemers en uitzendkrachten oproepen aan de staking mee te doen. Je mag dus ook als je geen vakbondslid bent, meedoen aan de staking. Dat recht is namelijk niet afhankelijk van vakbondslidmaatschap.
Word je nu alsnog lid van de FNV of word je lid tijdens de staking, dan heb je ook recht op de stakingsuitkering, mits je:
Beëindig je je lidmaatschap binnen het eerste jaar, dan moet je de stakingsuitkering terugbetalen.
Nu lid worden? Ga naar fnv.nl/lidworden.
Collega's die niet deelnemen aan de staking mogen hun eigen werkzaamheden uitvoeren.
NS kan werkwilligen ook vragen om zogenoemd ‘besmet werk’ over te nemen: werkzaamheden die normaal gesproken door stakende collega's zouden worden uitgevoerd. Je bent echter niet verplicht om besmet werk over te nemen en het weigeren daarvan mag geen negatieve gevolgen voor je hebben.
Door besmet werk over te nemen wordt de impact van de staking beperkt. FNV Spoor doet daarom een beroep op de solidariteit van alle collega's om geen besmet werk over te nemen, zodat we samen een zo krachtig mogelijk signaal kunnen afgeven aan politiek en werkgevers.
De staking start om 4:00 uur en eindigt om 8:00 uur. Werk je binnen dit tijdsbestek? Dan kun je je registreren als staker. Bijvoorbeeld:
Tijdens de staking moeten enkele werkzaamheden om veiligheidsredenen doorgaan. Daarover zijn afspraken gemaakt tussen vakbonden en NS. NS moet deze werkzaamheden in eerste instantie laten uitvoeren door collega's die niet deelnemen aan de staking (werkwilligen). Wanneer daarvoor onvoldoende personeel beschikbaar is, neemt NS contact op met de vakbonden om gezamenlijk naar een oplossing te zoeken.
Daarnaast zijn afspraken gemaakt over onder meer de Airportsprinter en de Eurostar-diensten van en naar Londen en Parijs.
De volledige afspraken uit het technisch overleg, inclusief een overzicht van werkzaamheden die niet als besmet werk worden beschouwd, vind je hier. Al het overige werk is tussen aanvang dienst tot 08:00 uur besmet werk!
Het kabinet wil voor miljarden euro's bezuinigen op sociale voorzieningen waarop werkenden vertrouwen. Onder andere de WW en WIA worden geraakt. Ook discussies over de AOW-leeftijd en de financiering daarvan zorgen voor grote onzekerheid voor werknemers.
Deze plannen raken werknemers direct in hun bestaanszekerheid. Daarom vinden wij deze maatregelen onacceptabel en voeren wij actie.
Deze acties worden breed gedragen. Naast medewerkers van NS leggen ook werknemers in het stads- en streekvervoer het werk neer. Daarnaast wordt er onder meer gestaakt bij ASML, VDL en diverse andere bedrijven in de metaalindustrie. Ook FNV-leden in de schoonmaak, waaronder schoonmakers werkzaam bij NS, hebben voor 24 juni een 24-uursstaking aangekondigd. Samen geven wij een krachtig signaal af: blijf af van de sociale zekerheid van werkenden. Kijk hier waar er acties gepland zijn.
Kijk op de actiepagina’s “De toekomst is van ons” wat het kabinet van plan is, waarom dit slechte plannen zijn die iedereen raken en wat wij willen.