Veel mensen komen op dit moment in de problemen door de gestegen prijzen van levensonderhoud en de enorme stijging van de energieprijzen. Het kabinet heeft besloten het richtbedrag voor de eenmalige energietoeslag te verhogen van € 200 naar € 800 euro. Dit is dus bovenop de € 400 die elk huishouden krijgt.
Huishoudens met een bijstandsuitkering en een IOAW- of IOAZ-uitkering krijgen de toeslag automatisch. Andere groepen, zoals werkenden en zelfstandigen met een minimuminkomen en AOW’ers zonder aanvullend pensioen, moeten de toeslag zelf aanvragen bij hun gemeente. De grens is ongeveer 110% van het wettelijk sociaal minimum, maar sommige gemeenten hanteren een ruimere grens van bijvoorbeeld 130%.
Bel dus vooral met je eigen gemeente om na te vragen of je in aanmerking komt voor de eenmalige energietoeslag. De minister heeft de gemeenten ook opgeroepen om nu al te gaan beginnen met uitbetalen. Er wordt bij deze energietoeslag niet gekeken naar je eigen vermogen/eigen huis.
Zolang de tegemoetkoming nog niet geregeld is, kun je ook alvast via het geldloket van de gemeente om hulp vragen. Er is een landelijk telefoonnummer: 0800-8115, waar mensen met geldzorgen anoniem terecht kunnen voor advies op maat en doorverwezen worden naar passende hulp.
De FNV is voorstander van gerichte maatregelen om mensen in nood te kunnen helpen. Wij waren kritisch op het idee om via de gemeenten huishoudens met een laag inkomen te bereiken. De gemeenten hebben moeite om alle lage inkomens te bereiken, zoals de werkenden en sommige ouderen. Bovendien mogen gemeenten zelf de inkomensgrenzen stellen voor het uitkeren van de energietoeslag. Wij vinden dat het niet moet uitmaken in welke gemeente je woont of je in aanmerking komt voor een energietoeslag. Wij dringen er bij de regering op aan dat de energietoeslag niet alleen ter beschikking komt voor huishoudens met een inkomen op bijstandsniveau, maar ook voor inkomens net boven het minimumloon. Zij hebben nog steeds een laag inkomen, waar moeilijk van rond te komen is.
Daarnaast blijven wij ons inzetten voor structurele maatregelen om mensen uit de armoede te houden. Het minimumloon moet omhoog naar € 14, met daaraan volwaardig gekoppeld de uitkeringen en de AOW.