Een heel slecht idee en ook ruim onvoldoende om de sloop van het onderwijs af te wenden. De FNV reageert niet mals op het amendement dat het zelfbenoemde monsterverbond van D66, CDA, CU, SGP en JA21 vandaag heeft ingediend bij het debat over de Voorjaarsnota. Daarin stellen de partijen voor om de extra bezuinigingen op onderwijs van € 400 miljoen terug te draaien. Het geld moet uit de AOW komen.
Gijs Kooistra, bestuurder FNV Onderwijs en Onderzoek: ‘Het is goed dat in dit plan de bezuiniging op ondersteuning voor kwetsbare kinderen wordt teruggedraaid, maar voor de rest schiet het niet op. In totaal staan € 1,6 miljard aan bezuinigingen op de rol. Dan is het terugdraaien van € 400 miljoen veel te weinig.’
Komt nog eens bij dat de partijen de AOW-leeftijd willen flexibiliseren om dit te kunnen betalen. Werkenden zouden dan kunnen kiezen om maximaal drie jaar later met pensioen te gaan in ruil voor een iets hogere AOW.
Kooistra: ‘Daar wordt de AOW alleen maar ingewikkelder van en dat moet je niet willen. Met het toeslagenschandaal hebben we al een harde les geleerd van wat er kan gebeuren als je regelingen te moeilijk en ondoorgrondelijk maakt. Je kunt bovendien de vraag stellen of een flexibele AOW wel zo rechtvaardig is. Voor gezonde, hoogopgeleide mensen met een goed aanvullend pensioen werkt het beter dan voor mensen die minder gezond zijn of een zwaar beroep hebben gehad.’
Ook zegt Kooistra: ‘Dit monsterverbond probeert zich net als met de onderwijsdeal eind vorig jaar te presenteren als de ‘redder van het onderwijs’, maar dat is het niet. Integendeel, het faciliteert zo nog altijd de sloop van het hoger onderwijs en breekt de sociale voorzieningen zoals de AOW verder af.’
Er zijn inmiddels drie amendementen ingediend waar bij twee ervan wél alle bezuinigingen van tafel gaan. De FNV roept de partijen in de Tweede Kamer op om de samenwerking te zoeken om de grootste onderwijsbezuinigingen ooit terug te draaien.
De FNV voert al maandenlang actie tegen de gigantische bezuinigingen op het (hoger) onderwijs. In november vorig jaar protesteerden 25.000 mensen op het Malieveld tegen de bezuinigingen en in maart en april deden 32.500 werknemers van universiteiten, studenten en sympathisanten mee aan een estafettestaking.