FNV Bouwen & Wonen waarschuwt dat het voorstel van de Europese Commissie voor een nieuwe Europese bedrijfsvorm, de EU-Inc., in jargon het 28ste regime, ook grote gevolgen zal hebben voor de positie van werkenden in de bouw.
Ellen Hoeijenbos, Europaspecialist FNV Bouwen & Wonen: ‘Deze bedrijfsvorm geeft bedrijven nieuwe mogelijkheden om werkenden uit te buiten. Terwijl er juist strengere regels nodig zijn om uitbuiting van arbeiders tegen te gaan.
Volgens de vakbond raakt dit werkenden en ook, met name, MKB-bedrijven. Waar in Europa voorheen het gelijke speelveld werd bevorderd, heeft de Europese Commissie met het voorstel van vorige week gekozen voor een tegengestelde beweging. De commissie heeft zich laten inpakken door de lobby van met name grote bedrijven.’
Het voorstel negeert de realiteit in de bouwketen; oneerlijke concurrentie op arbeidsvoorwaarden is nu al aan de orde van de dag. Er is nauwelijks transparantie, op de bouwplaats weten hoofdaannemer en uitvoerder vaak letterlijk niet wie er allemaal aan het werk is, en het wemelt van de flex- en schijnconstructies. Hoeijenbos: ‘Werkenden zijn hier de dupe van. Er zijn al zoveel misstanden als het gaat om veilig en eerlijk werk en naleving van de cao. Arbeid moet vooral zo goedkoop mogelijk zijn.’ Wat de vakbond betreft is dit de wereld op zijn kop. In het streven naar minder regelgeving wordt een gedrocht gecreëerd dat alleen maar voor meer problemen in de sector gaat zorgen. ‘Zet in op een gelijk speelveld, investeer in werkenden en los eerst de bestaande problemen met grensoverschrijdend werken en dubieuze constructies op’, aldus Hoeijenbos.
De vakbond vreest dat de EU-Inc. een vrijbrief wordt voor schijnconstructies met brievenbusfirma’s die ontwijking van werknemersrechten en werknemersinspraak faciliteert. Hoeijenbos: ‘Bedrijven die zich wel aan de regels houden worden dan weggeconcurreerd.’ De vakbond verwacht ook dat handhaving door de Nederlandse Arbeidsinspectie op veilig en eerlijk werk lastiger wordt dan het nu al is. Hoeijenbos: ‘Dit betekent meer risico’s voor werkenden en bovendien komen cao’s onder druk te staan. Ook is niet duidelijk waar werkenden heen kunnen voor rechtsbescherming. Het versterkt de race naar beneden. Een hele slechte zaak.’
FNV Bouwen & Wonen pleit juist voor scherpere regels in Europa én in Nederland om de huidige misstanden in de sector aan te pakken. Een eerste stap daarin is het invoeren van het door de FNV én werkgeversorganisaties bedachte systeem: Bouwplaats-ID.