De technische groothandels willen de arbeidsvoorwaarden van hun medewerkers vergaand verslechteren. Komende week wordt de eerste groothandel platgelegd: ‘Dat is een belofte’, zegt FNV-bestuurder Lettie Kleijer. ‘Waar we dat gaan doen, onthullen we nog niet om de medewerkers te beschermen.’
Ondanks miljoenenwinsten in deze sector waar 40.000 mensen in werken, zeggen de werkgevers dat ze armlastig zijn. Omdat ze willen concurreren met grote webwinkels. Daarvoor is het nodig volgens de werkgevers dat er bijvoorbeeld geen toeslag meer wordt betaald voor werken buiten kantooruren. De openingsuren moeten ook worden verhoogd. Zo moeten medewerkers bereid zijn zonder toeslag door te werken tot 22.00 uur ’s avonds en ook op zaterdag.
De gesprekken met werkgevers lopen al sinds april 2019. FNV Handel wil een cao voor twee jaar afspreken met een looneis van 5% per jaar. De werkgevers gaan niet verder dan 9% in een cao voor 4 jaar, een stijging van 2,25% die de inflatie niet eens corrigeert.
Kleijer: ‘De huidige voorstellen van de werkgevers zijn niets anders dan een vergaande bezuiniging op de lonen van de mensen die de enorme winsten mogelijk maken. Het mag duidelijk zijn dat wij als de grootste bond in deze sector met onze duizenden leden gaan actievoeren.’