Het Eindbod van de werkgever is binnen en inmiddels ook besproken met de Kaderleden van FNV Spoor. Maar wat is dat nu eigenlijk, een eindbod? Wat is het verschil met de vorige cao onderhandelingen? Op deze en meer vragen geven we hieronder antwoord.
Verder in deze nieuwsbrief meer informatie over de informatiebijeenkomsten die FNV Spoor zal organiseren voor leden en niet-leden. Daarnaast informatie over hoe en wanneer je kan stemmen over het eindbod. De Eindbod vertaling van FNV Spoor kun je vinden in bijlage 1 bij deze nieuwsbrief en de officiële tekst van het eindbod is toegevoegd in bijlage 2.
Een eindbod betekent dat een van de partijen vindt dat er geen mogelijkheden meer zijn om nog stappen te zetten. Dan is de conclusie dat men uit onderhandeld is. Dan stoppen de onderhandelingen en dan legt de partij die geen stap meer kan of wil zetten een definitief voorstel op tafel.
Nee, DB Cargo bepaalt zelf wat zij in het eindbod opneemt.
Nee, als het goed is zie je toch resultaat van de onderhandelingsrondes. Het is namelijk de bedoeling van DB Cargo dat het goed genoeg is om instemming van de leden van de Bonden te krijgen.
Dat bepalen jullie, de leden, helemaal zelf.
Nee. En dat moet heel duidelijk zijn. Als het eindbod verworpen wordt door de leden dan wordt er niet verder onderhandeld. Het is dan aan de leden om door middel van vakbondsacties een beter resultaat af te dwingen.
Dan organiseert FNV Spoor actievergaderingen waar drie kwart van de leden die deelnemen in moeten stemmen met het stellen van een ultimatum aan DB Cargo en zich bereid verklaren om in actie te komen op het moment dat DB Cargo niet tegemoet komt aan de eisen in dat ultimatum.
Dan komt er een cao tot stand met één vakbond en heeft de overblijvende vakbond het recht om actie te gaan voeren voor een beter resultaat.
Dat is er niet. Iedereen moet voor zichzelf de balans opmaken. Dit, omdat nee zeggen tevens de consequentie met zich meebrengt dat je ook bereid moet zijn om in beweging te komen voor wat beters. En uiteindelijk is er maar één die kan en mag bepalen of dat zo is, jijzelf!
Helaas, nee dat zijn we zeker niet. Geen eerder stoppen met werken regeling is erg zuur. We begrijpen de operationele onmogelijkheid maar kijkend naar waar dat door veroorzaakt is maakt het niet minder zuur. Dan het loon, de nullijn is van tafel gegaan zelfs zonder dat deze nadrukkelijk op tafel is gekomen. Bekijk je alles per jaar dan is het gezien de omstandigheden niet eens zo heel slecht. De eenmalige is jammer, aan de andere kant betekent het ook dat we volgende cao’s nog wat terug te halen hebben met z’n allen. Maar goed…wat we echt niet begrijpen is wat DB Cargo nu voor principieel punt probeert te maken met het afschaffen van de vaste reiskostenvergoeding voor alle medewerkers. Dit was wat ons betreft niet nodig geweest.
Iedere medewerker van DB Cargo, lid of (nog) geen lid van FNV Spoor, is welkom op de bijeenkomsten over het eindbod. Tijdens deze bijeenkomsten is er ruimte voor vragen en discussie over het onderhandelingsproces, de inhoud van het eindbod en ook over consequenties van de afspraken. Afsluitend bespreken wij met elkaar de mogelijke scenario’s na een akkoord of afwijzing door de leden. Je kunt kiezen uit de volgende data en tijden:
Donderdag 30 september 2021 15.00-16.30 Waalhaven DB Cargo
Donderdag 30 september 2021 17.00-18.30 Waalhaven DB Cargo
Vrijdag 1 oktober 2021 15.00-16.30 Kijfhoek DB Cargo
Vrijdag 1 oktober 2021 17.00-18.30 Kijfhoek DB Cargo
Vrijdag 1 oktober 2021 12.00-13.30 Zwijndrecht (NOC) DB Cargo
Vrijdag 1 oktober 2021 14.15-15.45 Zwijndrecht (NOC) DB Cargo
Zaterdag 2 oktober 2021 10.00-11.30 Online, klik hier!
Maandag 4 oktober 2021 13.00-14.30 Amsterdam DB Cargo
Maandag 4 oktober 2021 15.00-16.30 Utrecht DB Cargo
Dinsdag 5 oktober 2021 15.00-16.30 Almelo DB Cargo
Dinsdag 5 oktober 2021 17.00-18.30 Almelo DB Cargo
Woensdag 6 oktober 2021 10.00-11.30 Elst DB Cargo
Woensdag 6 oktober 2021 14.00-15.30 Venlo DB Cargo
Donderdag 7 oktober 2021 13.00-14.30 Sloe DB Cargo
Donderdag 7 oktober 2021 14.30-16.00 Sloe DB Cargo
Vrijdag 8 oktober 2021 10.00-11.30 Sittard DB Cargo
Let op: de bij DB Cargo geldende Corona maatregelen zijn ook van kracht tijdens de FNV bijeenkomsten!
Tot slot, we hebben geprobeerd de tijden van de bijeenkomsten zo vast te leggen dat zoveel mogelijk mensen in de gelegenheid zijn om deel te nemen. Helaas zal dus niet iedereen er bij kunnen zijn. Echter mocht er een betere tijd zijn dan die we hierboven voorstellen, laat het ons dan weten via michiel.boer@fnv.nl en dan zullen we kijken wat we kunnen doen. Mocht er behoefte zijn aan meer digitale bijeenkomsten dan gaan we uiteraard kijken hoe en wanneer we dat in kunnen plannen, naar gelang de vraag en de agenda’s.
Nogmaals, de informatiebijeenkomsten staan open voor leden van FNV Spoor en niet-leden!
Digitaal stemmen
Stemmen zal zoals gebruikelijk digitaal gedaan worden. In tegenstelling tot andere jaren nodigen wij iedereen uit ons te laten weten wat je mening is over het eindbod. Let op: alleen de door de leden uitgebrachte stemmen tellen uiteindelijk mee voor het bepalen van de uitkomst van de stemming over het eindbod.
Normaal wordt de mogelijkheid om te stemmen open gezet na de laatste bijeenkomst. Ook nu is dat het geval. Je kan stemmen vanaf vrijdag 8 oktober 2021 17.00 uur ’s-Middags tot vrijdag 15 oktober 17.00 uur ’s-Middags. De link om te stemmen wordt iedereen een paar dagen van te voren gemaild. Daarnaast zullen we ook pamfletten met een QR code op de locaties laten verspreiden, zodat je simpel de QR code kan scannen en gelijk je stem uit kan brengen.