Het pensioenoverleg is vastgelopen. Wat er precies is gebeurd, vertelt Tuur Elzinga in onderstaande video. Lees ook hoe de FNV verder gaat knokken voor een fatsoenlijk pensioen. En wat jij kunt doen om dit tot een succes te maken. Sluit je aan en laat van je horen. Samen sterker voor een goed pensioen!
Een goed pensioen – en in het bijzonder eerder kunnen stoppen met werken - is voor veel leden een grote zorg. De FNV staat voor een goed pensioen: iedereen moet eerlijk kunnen stoppen met werken. En ga je met pensioen, dan moet je kunnen rekenen op een fatsoenlijk inkomen. Dat geldt voor iedereen, dus óók voor flex en ZZP.
Maar als het aan het kabinet ligt wordt de boete op eerder stoppen met werken niet geschrapt. Verder moeten we het vooral doen met beloftes: een onderzoek naar eerder stoppen met werken, het besluit over de rekenrente dat wordt doorgeschoven naar een commissie en niets meer dan een advies voor flex en ZZP. Wij konden dan ook absoluut niet akkoord gaan met de voorstellen van het kabinet.
Ruim 1000 leden bezochten zaterdag 24 november ons actieberaad. Daar kregen we ontzettend veel steun voor onze eisen. De actiebereidheid bleek enorm. De vele ideeën die werden geopperd, werken we nu uit.
De havenwerkers in de Rotterdam leggen hun werk 66 minuten neer op donderdag 13 december. De politie ondersteunt die actie. Ook andere sectoren zoals het spoor, de bouw, schoonmaak en zorg plannen acties. De komende 2 maanden gaan we vooral mensen informeren. We streven naar een grotere landelijke actie begin maart. Op die manier maken we pensioenen tot een belangrijk thema in de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 20 maart.
Steeds meer werkende mensen zien hun pensioenleeftijd al maar verder opschuiven. En zijn bang dat ze die niet meer in goede gezondheid kunnen halen. Daarom zeggen wij: bevries de AOW-leeftijd nu op 66 en laat die leeftijd straks veel langzamer stijgen.
De zware beroepen vormen een ander belangrijk punt. Wij willen voor politie, brandweer, zorg, bouw, al dat soort zwaar werk, per sector afspraken kunnen maken over eerder stoppen. Maar nu is dat onmogelijk door een boete, de zogenaamde RVU-heffing. Het kabinet wilde die eventueel halveren. Maar wij willen die boete helemaal van tafel.
FNV-leden zijn niet alleen werknemers. Ook tienduizenden zelfstandigen zijn aangesloten bij de bond. Bijvoorbeeld in de journalistiek, ICT, bouw en de zorg. We zien dat veel zelfstandigen geen of te weinig pensioen opbouwen. Wij willen dat zelfstandigen aansluiten bij een pensioenfonds, eventueel met een opt-out mogelijkheid als ze dit zelf willen regelen. En zelfstandigen moeten in dezelfde pensioenfondsen als werknemers kunnen profiteren van een goede pensioenopbouw.
Ook in veel flexbanen bouwen werknemers geen of veel te weinig pensioen op. Voor flexwerkers moeten dezelfde regels gelden als voor andere werknemers. Hun opdrachtgevers of werkgevers moeten zorgen voor volwaardige pensioenopbouw in dezelfde pensioenfondsen als andere werknemers.
De FNV heeft een nieuwe website. Hierdoor kan het zijn dat links op deze pagina niet werken of afbeeldingen niet zichtbaar zijn. Excuses voor het ongemak.