Nederland loopt voorop als het gaat om de techniek voor het verwerken van afval. In Nederland wordt afval goed ingezameld en verwerkt. Het grootste deel van het afval wordt gerecycled. Een ander deel wordt gebruikt om energie op te wekken. Daarom is Nederland een voorbeeld voor andere landen in Europa.
Sinds 1 januari 2020 heft het kabinet belasting op afval dat uit andere landen naar Nederland wordt gebracht. Het kabinet heeft deze belasting ingevoerd omdat het de uitstoot van CO₂ in Nederland sterk wil verminderen. Op deze manier wil het kabinet voldoen aan het Urgenda-vonnis. In dat vonnis heeft de rechter bepaald dat Nederland meer moet doen om de uitstoot van schadelijke broeikasgassen te verminderen. Afvalenergiecentrales dragen hier ook aan bij. Zij zorgen ervoor dat afval niet op stortplaatsen terechtkomt.
Volgens toenmalig minister Wiebes zouden deze maatregelen alleen worden ingevoerd als zij geen negatieve gevolgen zouden hebben voor de werkgelegenheid. Ook zouden de maatregelen niet leiden tot zogenoemde CO₂-weglekeffecten. Inmiddels blijkt dat deze maatregelen wel gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Er gaan banen verloren en de uitstoot van CO₂ neemt juist toe.
Daarom willen wij dat de importheffing wordt afgeschaft. Ook willen wij dat de overheid het alternatieve plan van de afvalverwerkingssector ondersteunt. Dat is volgens ons beter voor het klimaat en voor de werkgelegenheid in de sector.
Heb je na het lezen van de informatie op deze pagina nog vragen? Neem gerust contact met ons op. We helpen je graag.