Shakira is werkneemster bij een Nederlands stekbedrijf.
Vanuit de vakbond leren we werknemers over hun rechten en over wat er allemaal in de cao is afgesproken
Het leven van werkneemster Shakira Tukula is sterk verbeterd dankzij de inzet van bloemenvakbond UHISPAWU. Zo kan ze dankzij het hogere salaris haar gezin beter onderhouden, is de werkcultuur enorm verbeterd en heeft de vakbond zelfs een eigen kantoor op het bloemenbedrijf waar we werkt.
“De vakbond heeft de afgelopen tien jaar veel verbeterd”, stelt Shakira Tukula, werkneemster bij het Nederlandse stekbedrijf Dümen Orange in Oeganda. Zo is de werkcultuur enorm verbeterd dankzij de inzet van de bond, vertelt de 35-jarige moeder van drie kinderen. Ze kan zich nog goed herinneren hoe minderwaardig ze zich voelde toen ze acht jaar geleden als plukster begon. “Elke dag schreeuwde mijn teamleider tegen me. Ze vroeg wat ik hier in hemelsnaam deed omdat ik volgens haar veel te traag werkte. Ik durfde er niets van te zeggen omdat ik veel te bang was om mijn baan te verliezen. Wekenlang voelde ik me afschuwelijk.”
Volgens Shakira is deze situatie de afgelopen jaren sterk veranderd. “Dankzij trainingen van de vakbond kennen werknemers tegenwoordig veel beter hun rechten en weten ze dat managers zich niet zo mogen gedragen. Ook kunnen we relatief eenvoudig aankloppen bij vakbondsvertegenwoordigers binnen ons bedrijf, die de problemen aankaarten bij het management en de betreffende teamleiders.”
Ook zijn de salarissen dankzij de inzet van de vakbond meer dan verdubbeld. Zo verdiende Shakira eerder zo’n 120.000 Oegandese schilling (30 euro) en is dit in de afgelopen acht jaar gestegen tot 290.000 Oegandese shilling (71 euro) per maand. “Tegenwoordig lukt het me makkelijker om het schoolgeld van mijn kinderen te betalen, ik kan voor hen kleding en schoenen kopen en had zelfs geld om een smartphone te kopen”, glimlacht de moeder.
Ook heeft de vakbond tegenwoordig een eigen kantoorruimte op het stekjesbedrijf. “Dit is superfijn, want werknemers kunnen zo tijdens hun pauze gemakkelijk even langslopen als er dingen zijn. Ook kunnen we hier al onze dossiers en documenten netjes bewaren”, vertelt Shakira die zich ook zelf actief inzet voor de vakbond en binnen haar bedrijf inmiddels plaatsvervangend secretaris van het comité van vakbondsafgevaardigden is.
“Vanuit de vakbond leren we werknemers over hun rechten en over wat er allemaal in de cao is afgesproken”, vertelt de werkneemster. “Bij een werkconflict selecteren we vakbondsvertegenwoordigers die de werknemer bijstaan. En we hebben tegenwoordig ook zelf vertegenwoordigers binnen het comité dat zich bezighoudt met de veiligheid en gezondheid op het werk.”
Shakira hoopt dat de vakbond zal doorvechten voor een hoger salaris. “De kosten van levensonderhoud stijgen keihard elk jaar hier in Oeganda. Zo zijn de huren de laatste jaren enorm omhooggegaan en is rijst in prijs verdubbeld.” Ook vindt Shakira het werk in de kassen nog altijd erg zwaar. ” “Door klimaatverandering wordt het steeds heter en de kassen zijn gemaakt van plastic waardoor het voelt alsof je de hele dag in een plastic zak in de felle zon staat te werken. En het bukken gedurende de gehele dag blijft ongelooflijk zwaar voor je rug. Wat dat betreft zou het fijn zijn als er meer aandacht komt voor afwisseling van taken.”
Ironisch genoeg is Shakira tegenwoordig een van de snelste plukkers van het bedrijf. “Ik ben supertrots dat ik tegenwoordig deel uitmaak van het zogeheten ‘star-team’ van Dümen Orange, wat een zelfsturend team is. Wat dat betreft is het ook voor Dümen Orange goed dat werknemers eerst de kans krijgen om het vak te leren. Voor beginnende werknemers zijn daarom tegenwoordig aangepaste doelstellingen vastgelegd, zodat ze het werk eerst kunnen leren. Ik was immers in het begin langzaam maar ben nu een van de snelste plukkers van het bedrijf.”