Grootste schoonmakersactie in de geschiedenis op komst

Na de historische acties in 2010, met de langste staking sinds 1933, stappen de schoonmakers opnieuw uit de onzichtbaarheid. Op 2 januari beginnen schoonmakers door het hele land met hun eerste acties voor een goede cao. Op de dagen erna vinden ook acties plaats.

Schoonmakers in actie - foto FNV Bondgenoten

Maandenlang is er gepraat. Niet over luxe, maar over voorstellen die voor de meeste mensen heel normaal zijn, zoals doorbetaling bij ziekte en een reiskostenvergoeding. De voorstellen van de schoonmakers zijn echter afgewezen en de cao-onderhandelingen zijn vastgelopen. Het ultimatum van de schoonmakers liep nieuwjaarsnacht om exact 0.00 uur af.

Doodnormale dingen

‘Wij vragen geen bonussen of gouden bergen, maar doodnormale dingen. Zoals genoeg tijd om ons werk te kunnen doen en ziekenhuizen, treinen en scholen schoon te maken. Of doorbetaling als we ziek zijn. En een respectvolle behandeling. Voor de meeste mensen in Nederland de normaalste zaak van de wereld. Wij gaan dat nu ook afdwingen’, zegt Khadija Tahiri, schoonmaakster in een ziekenhuis en de gekozen president van de Vakbond van Schoonmakers (FNV Bondgenoten).

Ze vervolgt: ‘Wij zullen niet alleen de schoonmaakbazen maar vooral de grote dure opdrachtgevers aanspreken. Zoals Philips, de Belastingdienst en de banken. Ze willen voor een dubbeltje op de eerste rang zitten en verwachten wonderen voor onmogelijke lage prijzen. Ze hebben een schijnwereld gecreëerd, waarin dezelfde kamer ieder jaar nog goedkoper schoongemaakt moet worden. Die schijnwereld gaat ten koste van ons werk en onze gezondheid. Wij gaan die schijnwereld nu doorbreken.’

Tijd voor praten is voorbij: ACTIE

Op donderdag 5 januari 2012 volgt een grote actie in Amsterdam. De schoonmakers zullen dan om 11 uur in conferentieoord Borghland in Duivendrecht bijeenkomen en daarna naar 'één van de grote gierige opdrachtgevers' lopen. Volgens Ron Meyer, bestuurder bij FNV Bondgenoten, zullen er ongeveer 2.000 schoonmakers meelopen en wordt het de grootste actie in de geschiedenis.

Wil je meer informatie en/of meedoen aan de actie op 5 januari in Amsterdam? Neem dan contact op met FNV Bondgenoten, Vakbond van Schoonmakers, via je organizer, bestuurder of via 0900 9690.

Links