Werken naar vermogen - Standpunt FNV
De FNV is tegen de bezuiniging op Wajong en WSW. De problemen worden vervolgens op de bordjes van de gemeenten gelegd, dankzij decentralisatie van de uitvoering. De FNV is dan ook tegen het zogeheten Bestuursakkoord, dat kabinet en lagere overheden eind april sloten. Dat heeft rampzalige gevolgen voor werk- en inkomenszekerheid van arbeidsgehandicapten in Nederland.
Grote kans dat ze hun plek in de sociale werkvoorziening verliezen en onbegeleid op de commerciële arbeidsmarkt aan de slag moeten, om - als dat niet goed gaat – in de bijstand te belanden.
Het begint bij voldoende werkplekken
• Meedoen naar vermogen is alleen mogelijk wanneer er voldoende werkplekken
beschikbaar zijn. In de kabinetsplannen ontbreekt het perspectief op werkplekken volledig. De FNV wil afspraken maken over arbeidsplaatsen voor mensen met een kwetsbare arbeidsmarktpositie. Bijvoorbeeld in de vorm van detacheringen en cao-afspraken.
Iedereen verdient een fatsoenlijk loon
• Werk wordt beloond met het wettelijk minimumloon of cao-loon. De FNV wijst het instrument van loondispensatie van de hand. Loondispensatie voldoet niet aan de afgesproken norm van het wettelijk minimumloon. Het maakt dat werknemers ook uitkeringsgebruikers blijven. Er is bovendien geen pensioenopbouw.
Goede begeleiding is de sleutel
• Er is recht op ondersteuning om passend werk te krijgen en te houden. Ook voor werkzoekenden met arbeidsbeperkingen die geen uitkering hebben.
De grote bezuinigingen op de re-integratiebudgetten in combinatie met de ontschotting leiden er volgens de FNV onherroepelijk toe dat de zwaksten het laatst aan bod komen. De meest kwetsbaren zullen achter in de rij komen te staan.
Een fatsoenlijke uitkering als vangnet
• Er is een recht op een fatsoenlijke uitkering. Als er geen passend werk is, dan wil de FNV dat men aanspraak heeft op een uitkering. Geen huishoud-, partner-, of vermogenstoets voor mensen met een arbeidshandicap.
• Een fatsoenlijke uitkering houdt volgens de FNV niet in dat deze op termijn met 14 procent vermindert zoals het kabinet voorstelt. Dat is onverantwoord en stuurt grote groepen mensen de armoede in.
• Een gezinsinkomentoets in plaats van de huidige partnertoets in de Wet werk en bijstand speelt gezinnen uit elkaar. Het is een grote stap terug wanneer ouders afhankelijk worden van hun kinderen, of jongeren met een arbeidshandicap weer teruggeworpen worden op de bereidwilligheid van hun ouders.
Behoud van de Sociale Werkvoorziening
De sociale werkvoorziening is de belangrijkste vorm van werkgelegenheid voor een bepaalde groep mensen met een arbeidsbeperking. Deze moet dan ook blijven, zowel de beschutte arbeid als de detachering en de vorm van begeleid werken. Ook de cao van de SW wil de FNV handhaven. Pas als veel van deze groepen in reguliere arbeid terecht komen, kan gedacht worden aan vermindering van het aantal SW-plaatsen.
Geef de nieuwe Wajongregeling een kans
De nieuwe Wajong, die in 2010 van kracht is geworden, dient de tijd te krijgen om de instroom in de Wajong in goede banen te leiden en te beperken en de uitstroom naar arbeid te vergroten. Hierbij moet de afstemming tussen (speciaal) onderwijs en arbeidsmarkt sterk worden verbeterd.
De uitkering voor jongeren met een arbeidsbeperking blijft 75 procent van het wettelijk minimumloon en blijft ongetoetst voor vermogen en partner- of huishoudinkomen.
Stop de afbraak van de bijstand
De aanscherping van de Wet werk en bijstand, en daarmee de daaraan verbonden uitkeringen en het minimumloon, wijst de FNV ten sterkste van de hand. Invoering van een inwonendentoets is ongewenst. Kinderen mogen niet financieel verantwoordelijk worden voor hun ouders. Het leveren van een tegenprestatie acht de FNV volstrekt overbodig. De huidige Wet werk en bijstand biedt meer dan ons lief is de ruimte om mensen met dwang aan te sporen aan het werk te gaan.

